Фермери побачать низьку маржу в рослинництві протягом наступних двох-трьох років, що змусить їх скоротити операційні витрати.
Такий прогноз зробили аналітики RaboResearch.
Зазначається, що ринки сільськогосподарської продукції є циклічними за своєю суттю і залежними від попиту та пропозиції. З кінця 2023 року ринки просапних культур перейшли від високої до низької фази, що спричинило значні труднощі на ринку, тиснучи на маржинальність. Цей перехід відбувся після періоду підвищених цін на сировинні товари, який розпочався в 4 кварталі 2020 року, коли скорочення кінцевих запасів через виробничі втрати в США та Аргентині призвело до різкого зростання цін. Тоді ціни на сою та кукурудзу сягнули значно вищих за середні цін.
«Цей ціновий сплеск спровокував «фазу ейфорії» в товарному циклі, спонукаючи фермерів по всьому світу до збільшення виробництва. Згідно з даними USDA, світові посівні площі під соєю зростали приблизно на 3% щороку в період з 2019 по 2023 рік порівняно із середньорічним приростом на 1% за попередні чотири роки. У цей період операційна рентабельність просапних культур була надзвичайно високою, що дозволило фермерам інвестувати значні кошти у свою діяльність, зокрема у придбання нового обладнання та розширення ферм», — додають аналітики.
Подальше збільшення пропозиції сільськогосподарських товарів призвело до ситуації надлишку пропозиції, що збільшило кінцеві запаси та чинило тиск на ціни в бік їх зниження. На початку 2023 року ціни залишалися високими, але згодом почали знижуватися через підвищений рівень пропозиції. Ця тенденція до зниження є загальною рисою сировинних ринків, які історично слідують циклам коливань попиту та пропозиції.
«Наступні 12 місяців стануть «фазою затягування пасків», коли фермери зосередяться на скороченні операційних витрат. Незважаючи на фінансові труднощі, компанії, що виробляють засоби виробництва для сільського господарства, продовжуватимуть користуватися попитом на свою продукцію, оскільки значного скорочення врожаю не очікується. Скорочення пропозиції може відбутися через скорочення посівних площ або несприятливі погодні умови, хоча прогнози погоди залишаються невизначеними», — додали у RaboResearch.
На думку фахівців, аграрії будуть економно використовувати виробничі ресурси, щоб подолати вузький розрив між цінами та витратами, який наразі є найнижчим з 2013 року.
«Очікується, що ця фаза стиснення маржі триватиме протягом наступних двох-трьох років. Відновлення ринку, ймовірно, буде зумовлене коригуванням операційних витрат і потенційним зростанням цін на сировинні товари, що стане сигналом для фермерів скоротити пропозицію і врешті-решт призведе до позитивної цінової реакції. Це стимулюватиме відновлення виробництва, і цикл почнеться знову», — підсумували аналітики.
Источник: www.agroportal.ua