Національне агентство із запобігання корупції (НАЗК) внесло одну з провідних світових компаній зі скла та хімічного виробництва – турецьку Şişecam Group – до переліку міжнародних спонсорів війни, що загрожує їй серйозними репутаційними втратами на світовому рівні. Зокрема, виробництво компанії розміщено у тій самій особливій економічній зоні, де РФ виробляє “Шахеди”. Про це розповіли в самому НАЗК .Там пояснили, що ця компанія:
продовжує вести бізнес по Росії;
залишається найбільшим у Росії експортером у своїй галузі.
“З початку російської агресії, у 2014 році, Sisecam Flat Glass здійснює виробництво у напрямку архітектурно-будівельного та автомобільного скла в Росії на ЕВЗ “Алабуга” в Республіці Татарстан. Там виробляються і “Шахеди”, якими росіяни регулярно атакують Україну”, – наголосили. в НАЗК.
Крім того, зазначається, турецька компанія забезпечує робочі місця для 3 414 працівників на своїх заводах у Росії – тим самим створюючи робочі місця та підтримуючи економіку держави-терориста. А її дочірні компанії за 2022 рік сплатили податків до більш ніж на 11,2 млн доларів.
“Слід також згадати, що російські закони вимагають від роботодавців співпрацювати з владою в мобілізаційній кампанії, наприклад, передаючи особисті дані працівників військкомату. Незважаючи на те, що іноземна компанія може стверджувати, що влада не зверталася до неї з такими питаннями, чим довше компанія залишається у Росії, тим важче пояснити, що їй вдалося обійти вимоги цих законів”, – нагадали в Агентстві.
Şişecam Group займає 2 місце у світі за обсягами виробництва скляного посуду, 5 місце серед виробників скляної тари та листового скла. А також є світовим лідером у виробництві:
кальцинованої соди;
хімічні речовини на основі хрому.
Оголошення міжнародним спонсором війни – що це означає
Şişecam Group – далеко не перша міжнародна компанія, яка потрапила до цього списку. До нього вже внесено PepsiCo і Mars, Philip Morris International, JTI, Alibaba Group Holding Limited, Bacardi, Unilever, Raiffeisen Bank International, Auchan, Metro, Procter & Gamble, Bonduelle, Mondelez, Leroy Merlin, Xiaomi, Geely та багато інших.
Включені до списку міжнародних спонсорів війни компанії вносяться до бази World-Check. Це не загрожує їм закриттям, але базу використовують у всьому світі для виявлення та управління фінансовими, регуляторними та репутаційними ризиками.
Наприклад, раніше американська корпорація Mondelez International зіткнулася з бойкотом у Європі після внесення до українського списку міжнародних спонсорів війни. Найактивніше до нього приєдналися країни Скандинавії. Після цього в Mondelez навіть заявили про прагнення згорнути бізнес у Росії. Однак бойкот не припинився, тому що повного виходу з ринку РФ компанія все одно не планує.
Втім, усі ці компанії зі списку поки що продовжують роботу в Україні, оскільки НАЗК не має повноважень закривати міжнародний бізнес або обмежувати його роботу. Але якщо проти таких бізнесів будуть введені санкції РНБО, ситуація може змінитися.