ТАС Агро запроваджує нову модель ведення бізнесу. В чому її суть?

ТАС Агро запроваджує нову модель ведення бізнесу. В чому її суть? - INFBusiness

Два тижні проливних дощів дещо «підкоригували» плани посівної на Західному кластері «ТАС Агро». Сівалки вийшли у поля із запізненням. Якраз слушна нагода протестувати ефективність нової техніки, в яку компанія інвестувала $15 млн.

2024 рік для «ТАС Агро» обіцяє бути новаторським. В неї новий генеральний директор — Олег Заплетнюк. Людина в агробізнесі відома, раніше очолював департамент агровиробництва «УКРПРОМІНВЕСТ-АГРО». Також в холдингу оновили стратегію розвитку. Зараз повним ходом йде заміна кадрів, структури кластерів, закуповується сучасна техніка і впроваджуються нові технології. Про те, як тепер вибудовують роботу Latifundist.com дізнався під час нещодавнього прес-туру на Вінниччину.

Нова стратегія — максимальна оптимізація

80 тис. га земельного банку «ТАС Агро» розкидані по всій Україні: і на півночі (Чернігівська область), і в центрі, і на півдні. 3,5 тис. га у Миколаївській області були окуповані рф, і досі стоять заміновані. Коли до них дійдуть руки у служб, що займаються розмінуванням — невідомо. Системи зрошування зруйновані. 

Усі землі компанії, в залежності від місцезнаходження, поділені на чотири кластери: північний, центральний, південний і західний з зембанком приблизно по 20 тис. га.

І якщо раніше кожен з них об’єднував кілька підприємств формально за територіальним принципом, то тепер на кожному кластері створюється так званий «якірний об’єкт». На кожному має бути тракторна бригада, офіс, склади, заправна станція, ангари під техніку, побутові приміщення тощо. Замість десятків старих  тракторів вже закупили кілька нових потужних John Deere, замість старих плугів, лущильників, культиваторів, сівалок — універсальні культиватори Versatile, сівалки Väderstad Tempo TPL 16, Horch Focus 6 TD 3-P. 

ТАС Агро запроваджує нову модель ведення бізнесу. В чому її суть? - INFBusiness

Олег Заплетнюк

генеральний директор

«ТАС Агро»

«Ми продаємо неліквіди, а вилучені кошти реінвестуємо в розбудову якірного об’єкта. В компанії на 80 тис. га було 300 вітчизняних тракторів. Це не зовсім про ефективність. З продажу цих тракторів частина йде на купівлю автобусів для проведення перезмінок, ремонтні майстерні на колесах, щоб техніка не їздила в тракторну бригаду, а ремонтувалася в полі, якісь елементи на елеватори тощо».

Аби не возити ЗЗР в поле, на «Заводі Кобзаренка» компанія придбала 8 одиниць РЗС (розчинно-заправних станцій). На якірних об’єктах на них готують маточний розчин, який залишається лише довезти до оприскувачів і змішати з водою. 

ТАС Агро запроваджує нову модель ведення бізнесу. В чому її суть? - INFBusiness

Особливий фокус — на кадри. В «ТАС Агро» нині досить активно переформатовується вся команда. 80% топ-менеджменту напрямку агрономії — нові люди. Змінили директорів на кластерах, більшість агрономів. Проводяться навчання,  в тому числі з залученням іноземних експертів.

ТАС Агро запроваджує нову модель ведення бізнесу. В чому її суть? - INFBusiness

Віталій Онищук

директор Західного кластеру «ТАС Агро»

«Освічені працівники, якісно підібраний персонал — це 70% успіху».

Віталій Онищук впевнений, що проблема з професійними кадрами в агросекторі з часом зростатиме. Тому на базі якірних об’єктів компанія будуватиме гуртожитки, аби не обмежуватися лише місцевими спеціалістами, а залучати персонал з усієї України. Сьогодні для іногородніх працівників житло частково орендують.

Західний кластер

Якірний офіс Західного кластеру «ТАС Агро» розташований в невеличкому містечку Липовець, неподалік Вінниці.  

ТАС Агро запроваджує нову модель ведення бізнесу. В чому її суть? - INFBusiness

Віталій Онищук

директор Західного кластеру «ТАС Агро»

«Ми працюємо в двох районах — Вінницькому і Жмеринському. У виробництві, не рахуючи елеваторів та тваринництва, задіяні 284 людини. В структурі західного кластеру маємо два елеватори. Один напольного типу, один — силосного. Маємо також молочно-товарну ферму в Михайлівці, дійне стадо на 851 голову».

Під урожай 2024 року на кластері закладено сім культур: озима пшениця, озимий ріпак, озимий ячмінь, кукурудза, соняшник, соя і цукровий буряк. Площу під цукровим буряком цьогоріч вирішили збільшити більш, ніж удвічі.

Якщо минулого року його було висаджено на 254 га, то в цьому році вже на 651 га. На Вінниччині, яку називають «цукровим Донбасом» — культура перспективна. Та й потужності переробника, цукрові заводи компанії «Укрпромінвест-Агро», поруч. «ТАС Агро» має вибір: або реалізувати вироблений цукор самостійно, або скористатися трейдингом компанії-переробника. 

ТАС Агро запроваджує нову модель ведення бізнесу. В чому її суть? - INFBusiness

Ставка на багатофункціональність техніки

На майданчику поряд з офісом — кілька зразків нової техніки, вся інша працює в полі. 

Компанія придбала  потужні трактори John Deere, універсальні культиватори Versatile, сівалки Vaderstad Tempo TPL 16, Horch Focus 6 TD 3-P, шлейфові борони, розчинні станції, розкидачі мінеральних добрив Amazone ZG-TS, 39 новеньких авто Renault Duster, Renault Master, Renault Express.

«Для того, щоб оновити всю техніку в компанії, треба не менше $50 млн доларів інвестувати в один рік. Це не так просто. Тому все проходить поетапно. Західний і Північний кластери на сьогодні найбільш оновлені, оскільки EBITDA на цих кластерах найвища, тож окупність інвестицій — найкраща. Наступний кластер буде  — центр, Київщина, паралельно з півднем», — ділиться планами Олег Заплетнюк.

Західний кластер новою технікою забезпечений повністю.

ТАС Агро запроваджує нову модель ведення бізнесу. В чому її суть? - INFBusiness

Андрій Загорулько

операційний директор

«ТАС Агро»

«В нас тут 9 нових тракторів, 2 сівалки Horsch Focus з приставками Maestro і дві  Vaderstad Tempo. Плюс на допомогу прийшли інші кластери, де вже закінчили посів. Зараз у нас працює техніка і з півдня, і з півночі».

Демонструючи нові агрегати, Олег Заплетнюк підкреслює, що кожний з них — багатофункціональний і здатний працювати протягом всього сезону. В цьому й полягало ключове завдання при виборі причіпної техніки. 

ТАС Агро запроваджує нову модель ведення бізнесу. В чому її суть? - INFBusiness

Bednar і Versatile — це передпосівні культиватори, якими можна робити лущення стерні по стерньових попередниках. Але в них також є комплектацї, які дозволяють їх використовувати впродовж всього сезону. Аналогічно — дисколап, він також задіяний в декількох варіантах технологій, а не заточений під одну операцію. 

«ТАС Агро» відмовляється від оранки

Їдемо в поля, де зараз швидкими темпами йде посівна. На пшеничному полі Олег Заплетнюк звертає увагу на нерівність поверхні поля.

ТАС Агро запроваджує нову модель ведення бізнесу. В чому її суть? - INFBusiness

Олег Заплетнюк

генеральний директор

«ТАС Агро»

«Ось гребінь, ось заглиблення. Так не має бути, якщо ми хочемо мати стабільний результат. За новою стратегією, «ТАС Агро» планує повністю відмовитися від оранки. Ви знаєте, що Європейський Союз на законодавчому рівні до 2030 року забороняє оранку як таку взагалі. Це — надлишковий елемент виробництва, який вимагає додаткової техніки, додаткових проходів після того, як ми цю оранку зробили».

Як доказ,  демонструє паростки пшениці: один добре кущиться, другий пустив лише один колос.

ТАС Агро запроваджує нову модель ведення бізнесу. В чому її суть? - INFBusiness

Звісно, відмова від оранки продиктована і необхідністю вологозбереження.

«Що би не говорили, але Вінниччина — це вже не лісостеп. Це як Миколаївська область 15 років тому.  Наше завдання — максимально швидко та якісно проводити техоперації, щоб консервувати  вологу», — вважає Заплетнюк.

Нова техніка дозволяє максимально обмежити технічне навантаження на ґрунт. Наприклад, сівалка Horch Focus 6 TD 3-P може сіяти відразу після збору культури-попередника, а навесні — без передпосівної культивації. Тоді як за звичайної технології спочатку збирають попередник, потім проводять лущення,  оранку, не менше двох культивацій, іноді коткування, і лише тоді сіють.

Прогнози на врожай

Оцінивши якість сходів озимої пшениці, Заплетнюк прогнозує, що урожай саме цього поля не дотягне до 7 т/га, але є інші, які дадуть і по 8 т/га.

Багато залежить від насіння. На Західному кластері компанія використовує насіння пшениці зарубіжної селекції.

«Там, де є достатня кількість вологи, все-таки мають бути компенсаторні сорти, із здатністю до кущення. На Вінниччині сприятливі умови, тож, потрібно мати насіння з коефіцієнтом кущення хоча б 3-4. В українській селекції трошечки з цим проблеми. Якщо з 3 млн зернин посіву мати гарантованих 7,5-8 мільйонів стебел на момент збирання, можна планувати й 8 т/га», — пояснює гендиректор і  додає, що минулого року в Ямпільському районі на Вінниччині вдалося досягти урожайності 10, 1 т/га з норми висіву 2,8 мільйони.

На іншому полі сіяли кукурудзу. Цього року на кластері під неї відведено 5,4 тис. га. Вирішили перевірити якість розкладки насіння.

ТАС Агро запроваджує нову модель ведення бізнесу. В чому її суть? - INFBusiness

Олег Заплетнюк

генеральний директор

«ТАС Агро»

«Для якісної площі живлення важлива відсутність двійників, пропусків, протяжок».

Те, як працює нова сівалка, його цілком влаштовує. Силою пневматики насінина забивається дуже щільно в грунт, і це дозволяє їй відразу проростати. Зернини лягають одна від одної на однакову відстань з математичною точністю. Сівалка рухається досить швидко: 18 км на годину. Старі сівалки, з механічними приводами, працюють на швидкості 8-9 км на годину. Тобто для отримання тої ж самої продуктивності, повинні мати в два рази більшу ширину захвату.

Далі жовтіє рясним цвітом поле озимого ріпаку. Його на кластері висіяли 2,4 тис. га. В середньому урожайність ріпаку в «ТАС Агро» — 3,3 – 3,5 т/га, враховуючи південь.  У Вінницькій області минулого року зібрали 4,2 т/га. Цього року, за словами місцевих спеціалістів, умови трохи гірші. Але сподівання на 4 т/га зберігають.

ТАС Агро запроваджує нову модель ведення бізнесу. В чому її суть? - INFBusiness

Олег Заплетнюк

генеральний директор

«ТАС Агро»

«Непоганий стан. Ріпак довго сидів, не гілкувався. Коли було не по сезону тепло,  дуже  сильно почав тягнутися вгору. А потім прийшло пониження температури. Колеги вчасно внесли росторегулятори. Було багато квіткоїду, довелося чотири рази обробляти інсектицидами».

Звичайно, не обходиться без накладок. Імпортну техніку потрібно «налаштувати» на роботу в умовах реального поля на українському Поділлі. Спеціалісти «ТАС Агро» на зв’язку із сервісними службами компаній-виробників. Буває, самі їм радять, як покращити той чи інший агрегат чи допомагають виявити слабке місце.

В «ТАС Агро» вважають, що до  2022 року ринок пробачав неефективність. Але в сучасних умовах треба стабільно вирощувати врожай з контрольованою собівартістю незалежно  від примхів погоди. Саме на це й спрямовані нова модель, нові люди, нова техніка.

Віолетта Громова, Latifundist.com

Источник: www.latifundist.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *