В Україні пропонують Польщі запровадити ліцензування експорту української агропродукції. Тобто Україна зможе регулювати, скільки зерна спрямовувати до сусідніх країн. І якщо, наприклад, Польща проти експорту, то Україна не видаватиме ліцензію.
Про це йдеться у публікації видання rmf24 . Так, Україна вже зобов’язалася не видавати ліцензії без згоди Польщі чи Єврокомісії. Така ідея сподобалася Єврокомісії, але в Польщі все ще не ухвалили остаточного рішення. Справа в тому, що система визначення, хто отримає ліцензію, буде непрозорою. Тож є високі корупційні ризики.
Єврокомісія вже надіслала до Києва свої коментарі щодо ідеї запровадити ліцензування експорту. Також призначено дату засідання Координаційної платформи щодо експорту українського зерна. Перший крок, як кажуть у реченні, має зробити Україна. Необхідно відкликати позов до Світової організації торгівлі.
До речі, напередодні виборів у Польщі місцевій владі важче йти на компромісні рішення, які підтримують не всі виборці. При цьому у Польщі є сильне аграрне лобі, яке обстоює ідею повної заборони на ввезення в країну української агропродукції.
Зазначимо, що з 15 вересня Єврокомісія скасувала заборону на експорт зерна до Польщі. Після цього поляки та низка інших країн запровадили власне обмеження на ввезення зерна з України. Після позову до Світової організації торгівлі польський президент заявив про відміну зустрічі з президентом України Володимиром Зеленським у США.