3
Очищена, питна вода на виробництві: як працюють системи водоочищення
Все знаєте про H2O? А чи знаєте, що тільки 2,5-3% води на планеті придатні для пиття? За даними UNICEF, найчистіша та найбезпечніша вода — у Фінляндії. І якщо фінам пощастило, то в близько 2,2 млрд населення нашої планети (згідно з останнім звітом ООН) немає доступу до чистої та безпечної води.
А ще в природі не існує води, яка не містила б домішок. Наприклад, усі ми чули про природну жорсткість води. Звідки вона береться? Причину потрібно шукати під землею, а саме в покладах вапняку, доломіту та гіпсу. Коли вода проходить через ці породи, насичується мінералами. Саме тому у свердловинах та підземних джерелах вода завжди «жорстка». Якщо говорити простими словами, то жорсткість води — це солі кальцію та магнію. Побачити їх на власні очі міг кожен із нас, коли прибирав накип зі свого чайника.
Для видалення домішок вигадали різні технології очищення води. Сьогодні вони застосовуються як у побуті, так і на промислових підприємствах, зокрема на тих, які працюють у сфері виробництва продуктів харчування.
Щоб побачити наочно процес очищення води в промислових масштабах, ми побували на заводі з виробництва заморожених ягід, фруктів та овочів, який виробляє продукцію під брендом Tevitta і входить до структури LNZ Group. Технічна вода тут табу, оскільки завод має сертифікат BRC Food Safety.
Яку воду одержують на виході? Чому дедалі більше підприємств із агросфери переходять на фільтровану воду? Про все це розкажемо і покажемо.
Знайомтесь — Tevitta!
Коли ми потрапили на завод, там повним ходом йшло заморожування бузини. Партії ягід мили, заморожували, потім сортували та відправляли на упаковку.
Завод територіально знаходиться в Черкаській області. Ягоди (полуницю, малину, бузину, смородину, вишню) та овочі (солодку кукурудзу, перець, цибулю, гарбуз) тут піддають шоковому заморожуванню (заморожування продуктів харчування в температурному діапазоні від +5°C до -18°C, що займає трохи більше 4 год. — прим. ред.). Вся продукція потім реалізується на ринку ЄС під брендом Tevitta.
Ще на стадії проєктування керівництво заводу вирішило особливу увагу приділити водопідготовці. Адже вода тут бере участь у всіх технологічних процесах: промиванні продукту, ополіскуванні, охолодженні, приготуванні пари парової котельні. Але якість води у свердловині заводу не підходила ані для питних потреб, ані для технологічних процесів. Основні забруднення, які не дозволяли використовувати воду надалі, — залізо, марганець, підвищена жорсткість, сольовий залишок, лужність та інші елементи.
Вивчивши це питання, підприємство дійшло висновку, що прибрати всі забруднення та довести воду до потрібного хімічного складу допоможуть напірні фільтри для видалення заліза та марганцю, а також встановлення зворотного осмосу.
Данський виробник
Почали шукати підрядника, який би надав комплексне рішення з водопідготовки. Порівнювали за цінами, за якістю та сервісом. Їздили на об’єкти, де вже стоять осматичні установки.
Врешті підприємство зацікавила компанія EUROWATER. Це датський виробник обладнання для підготовки води. Компанія заснована в 1936 р., і її першим виробленим продуктом були фільтри для видалення заліза з води на молочних фермах Данії. В Україні компанія працює з 2009 р. Сьогодні її офіси знаходяться в Київській та Львівській областях. В українському представництві працює 9 осіб, із яких двоє мають звання кандидатів технічних наук.
В Україні компанія працює з 2009 р. Сьогодні її офіси знаходяться в Київській та Львівській областях. В українському представництві працює 7 людей, з яких двоє мають звання кандидатів технічних наук.
Олександр Садчиков
генеральний директор EUROWATER
«Ми є незалежним виробником обладнання із власним виробництвом у Данії. У головному офісі маємо проєктний та конструкторські відділи, які допомагають розробляти установки та комплексні рішення. Що стосується постачальників допоміжного обладнання, то це найкращі європейські виробники, з якими успішно працюємо протягом багатьох років».
До речі, 2020 р. компанія увійшла до складу холдингу Grundfos — світового лідера з виробництва насосного обладнання.
Вкластися в терміни
Через те, що запуск технологічної лінії на заводі очікувався 1 липня 2021 р., у компанії були дуже стислі терміни на виробництво, постачання, монтаж та пусконалагоджувальні роботи станції. У результаті проєкт реалізували за два місяці, з яких на монтаж та запуск обладнання пішло лише два тижні.
Олександр Садчиков
генеральний директор EUROWATER
«Цей проєкт для нас був стандартним, оскільки ми реалізували безліч подібних рішень не лише в Європі, а й в Україні. Всі установки станції були зі стандартного переліку обладнання, яке або є на складі, або виробляється за дуже короткі терміни».
Своєю чергою головний інженер EUROWATER Ігор Кузьмич розповів, що обладнання виробили на заводі в Данії і так само оперативно доставили на територію України. Всі комплектуючі для механічних та електромонтажних робіт компанія постачає від перевірених виробників, дотримуючись внутрішніх стандартів міжнародної групи компаній EUROWATER. Труднощі в робочий процес, як би це не звучало банально, вносила лише погода — у цей час саме задощило.
Промислові системи зворотного осмосу: як це працює
Обладнання встановили, а що даліі? А далі вода з джерела водопостачання потрапляє у напірні фільтри, де відбувається видалення механічних забруднень, заліза та марганцю. Цей етап виконується на напірних фільтрах типу FTFB. За допомогою аерації та фільтрації вони видаляють залізо та марганець. І тут зазначимо екологічність цього процесу.
Ігор Кузьмич
головний інженер
EUROWATER
«У фільтр подається стиснене повітря для окислення заліза. У результаті залізо окислюється і затримується на матеріалі, що фільтрує. Далі регенерація фільтрів виконується за допомогою повітря та води, внаслідок чого залізо вимивається та потрапляє у каналізацію. Таким чином цей етап проходить абсолютно екологічним шляхом без використання будь-яких хімічних реагентів».
На другому етапі очищення з води видаляють розчинені солі. Цей етап проходить на станції зворотного осмосу типу С3, яка оснащена мембранами, що дозволяють забрати солі на 99,5%.
Концентрат скидається в каналізацію, а очищена вода накопичується в резервуарах. Там відбувається третій етап — доведення показників води до необхідних норм технологічним обладнанням підприємства. Для цього в резервуарах роблять купажування води — змішування відфільтрованої та знесоленої води в необхідних пропорціях.
Надалі вода за допомогою насосної станції Grundfos подається на завод. Установки зворотного осмосу працюють паралельно. Пропускна здатність однієї установки — 10 м³/год.
Працює станція в автоматичному режимі. Немає необхідності обладнати операторську та наймати фахівців, які цілодобово стежитимуть за обладнанням. Автоматичний режим станції підтримується за допомогою панелей керування.
Сервісне обслуговування
З моменту введення станції підготовки води в експлуатацію не трапилося ще жодної аварійної ситуації. Що робити, якщо така ситуація виникне? Як пояснює Ігор Кузьмич, у компанії EUROWATER є сервісний відділ, який підтримує клієнтів 24/7 у телефонному режимі та в разі аварійної ситуації оперативно виїжджає на об’єкт.
На питання, як клієнту самому замінити мембрану зворотного осмосу, головний інженер EUROWATER усміхається і пояснює, що в таких маніпуляціях немає необхідності. Якщо в побутових установках мембрану потрібно міняти, то в промислових — проводиться промивання. Нині гарантійний термін обладнання компанії становить 3 роки.
Ігор Кузьмич з гордістю зазначив, що під час поїздок європейськими підприємствами зустрічав обладнання виробництва EUROWATER, яке працює понад 25 років.
Де в агросекторі використати системи водоочищення?
Представники агробізнесу все частіше почали звертатися за подібним обладнанням для очищення води.
Олександр Садчиков
генеральний директор EUROWATER
«Дедалі більше виробництв прагнуть покращити якість свого продукту шляхом покращення якості води, щоб мати можливість експортувати свої продукти до країн ЄС. Для цього технологічне обладнання, яке застосовується при виробництві, має бути також європейської якості, і особливо обладнання для водопідготовки».
Сьогодні станції очищення води можуть бути незамінними для тих, хто користується крапельним поливом (таким чином можна уникнути засміченості крапельної стрічки та інших елементів обладнання частинками глини, піску, іржі). Фільтровану воду використовують і в таких сферах агробізнесу:
- тваринницькі ферми часто звертаються з питанням якості води для напування свиней, птиці, корів, норки;
- молочні господарства — для промивання доїльних апаратів;
- виробництва з переробки культур — для поливу, промивання, замочування, охолодження та інших процесів.
Інвестиція у водоочищення — це насамперед інвестиція у здоров’я своїх співробітників, у здоров’я та нормальний розвиток тварин і рослин, а також у якість виробленої продукції.
Безпечної та чистої води всім!
Наталія Родак, Latifundist.com
Источник: www.latifundist.com