В Україні стає значно менше вітчизняної сільгосптехніки

В Україні стає значно менше вітчизняної сільгосптехніки - INFBusiness

Розвиток промислових підприємств вітчизняного сільськогосподарського машинобудування знаходиться під негативним впливом наслідків повномасштабного вторгнення рф на територію України.

Про це говориться у повідомленні Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки».

Як зазначив провідний науковий співробітник відділу інвестиційного та матеріально-технічного забезпечення ННЦ ІАЕ, к.е.н. Ярослав Навроцький, значна частина виробничих потужностей підприємств галузі знищена, пошкоджена, опинилася під окупацією або знаходиться у зоні бойових дій.

Ситуація погіршується через шкідливу дію суто економічних чинників, серед яких інфляційні процеси, порушення логістичних зв’язків та співпраці з постачальниками, зростання цін на енергетичні ресурси, проблеми забезпечення виробництва кваліфікованими кадрами тощо.

За період з лютого 2022 року й донині кількість активних підприємств галузі помітно скоротилася, зауважив науковець. Якщо у 2021 році в Україні налічувалося 441 активне підприємство, то у 2022 році — 411 (-6,8%), а торік — лише 382 підприємства (-13,4 % проти 2021 року).

Водночас відбувається стійке скорочення кількості зайнятих у галузі працівників. Протягом 2012–2021 років їхнє число зменшилося з 23542 осіб до 16 772 осіб (-28,8%), у 2022 році становило 11 975 осіб (-28,6% проти 2021 року), а торік склало лише 9 932 осіб (-40,8% до 2021 року, або -17,1% до 2022 року).

«Тенденція до скорочення працівників на підприємствах сільськогосподарського машинобудування та зростання їхньої питомої ваги саме у малих формах господарювання — з 16% у 2012 році до 33% у 2023 році — містить у собі цілу низку системних ризиків, — висловив занепокоєння Ярослав Навроцький. — Насамперед призводить до зменшення обсягів виробництва на цих підприємствах у цілому і високотехнологічної та інноваційної продукції зокрема, а також до поступової втрати висококваліфікованих кадрів, зниження рівня конкурентних позицій української машинобудівної продукції на ринку й спрощення технологічного процесу».

За останні роки відбулося значне скорочення виробництва та реалізації вітчизняної техніки, а отже її присутності на внутрішньому ринку.

Якщо у 2012 році обсяг реалізації сільськогосподарської техніки українськими виробниками на внутрішньому ринку складав $773,9 млн (44,1% реалізації техніки на ринку України), то до 2023 року обсяги реалізації скоротилися до $339,7 млн (18%). Це свідчить про глибоку кризу галузі сільськогосподарського машинобудування, якості та технологічності продукції вітчизняного виробництва та рівня попиту на неї, наголосив Ярослав Навроцький.

На тлі послаблення позицій українського сільгоспмашинобудування поступово відбувається заміщення вітчизняної техніки іноземними аналогами, констатував експерт.

На думку науковців, заходи, спрямовані на подолання негативних наслідків впливу воєнних дій рф на території України на розвиток галузі сільськогосподарського машинобудування та її відновлення, необхідно розробляти та впроваджувати вже сьогодні.

«Перш за все, на державному рівні слід створити сприятливі інвестиційні умови. Проведення виваженої протекціоністської митної політики дозволить, з одного боку, захистити вітчизняного виробника сільгосптехніки, а з іншого — забезпечити безперешкодне ввезення в Україну машин і обладнання, які належать до категорії критичного імпорту», — вважають фахівці.

Створення сприятливого інвестиційного клімату та спрощення умов ведення бізнесу необхідно проводити не лише під час війни, а й після її завершення. Релокація промислових підприємств із зони бойових дій у безпечні регіони дозволить зберегти не лише виробничий, а й кадровий потенціал, підсумував Ярослав Навроцький.

Источник: www.agroportal.ua

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *