Поєднання посівів бобових та зернових культур — одночасне вирощування на одному полі — дає позитивний коефіцієнт земельного еквівалента (LER). Це співвідношення суми врожайності змішаних культур до суми врожайності монокультури. Якщо LER більше одиниці, то спільне вирощування вигідніше, ніж окреме.
Про це розповів міжнародний експерт Ніколя Лефевр під час вебінару «Вирощування бобових культур як фактор зменшення залежності від азотних добрив».
«Основні переваги такого підходу — фіксація азоту, пригнічення бур’янів, відлякування шкідників та диверсифікація ризиків. Це чудовий спосіб поєднати виробництво зернових та ефект бобових», — пояснив він.
За словами експерта, добре поєднувати ячмінь із горохом, тритикале з кінськими бобами, сочевицю зі спельтою, льон і нут, кінські боби та вику, горох та ріпак.
Також він радить використовувати бобові як покривні культури. Вони можуть фіксувати до 100 кг азоту на гектар, 60% з яких будуть доступні для наступного врожаю. «Це гарна інвестиція, зважаючи на вартість азоту. Основним фактором є чутливість до холоду. До українських умов добре адаптовані чина посівна (Lathyrus), горох, вика», — зазначає Ніколя Лефевр.
Вика часто поєднується з вівсом та житом, нут як покривна культура добре підходить для посушливих регіонів, горох — для сівозміни у зернових господарствах.
Джерелом азоту також можуть бути посадки дерев — такий напрям називають агролісництвом. Біла акація здатна фіксувати до 130 кг азоту на рік на 1 га. До того ж сприяє біорізноманіттю, вітрозахисту та приваблює бджіл.
Світлана Цибульська, AgroPortal.ua
Источник: www.agroportal.ua