У серпні зріс експорт агропродукції автомобільним і залізничним транспортом

У серпні зріс експорт агропродукції автомобільним і залізничним транспортом - INFBusiness

За перші п’ять днів серпня було перевезено 53 тисячі тонн сільськогосподарської продукції автомобільним транспортом через сухопутні кордони. Це на 10% більше, ніж за аналогічний період у липні. 

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на допис в telegram каналі SPIKE BROKERS.

Основний експортний потік спрямовується на польський кордон, через який пройшло 23,4 тисячі тонн (45% загального обсягу). Через румунський кордон перевезено 11,5 тисячі тонн, через молдовський – 9,9 тисячі тонн. Найменші обсяги були зафіксовані на угорському (4,8 тисячі тонн) та словацькому (3,3 тисячі тонн) кордонах. Середньодобовий обсяг експорту становить 10,6 тисячі тонн. Найбільше експортується соняшникової олії (7,1 тисячі тонн) та соєвих бобів (4,3 тисячі тонн).

Залізничним транспортом також спостерігається зростання експорту агропродовольчої продукції. На румунському кордоні середньодобова передача вагонів зросла на 40% і становить 67,75 вагонів на добу. Польський кордон показує приріст у 15% до 68,25 вагонів на добу. На словацькому кордоні показники залишилися на рівні минулого тижня – 24,75 вагонів на добу, а на угорському кордоні зафіксовано зниження на 30% до 21 вагону на добу. Загалом середньодобова передача вагонів з агропродукцією зросла на 10% і становить 238 вагонів на добу.

Кількість вагонів, що рухаються до глибоководних портів, стабільна і становить 4,9 тисячі вагонів. Середньодобове вивантаження вагонів зросло на 7% до 987 вагонів. У порту Ізмаїл накопичення вагонів зросло на 3% до 379 вагонів, а середньодобове вивантаження збільшилося на 5% до 54 вагонів.

Недостатній експорт зерна та наявність вільного тоннажу сприяють зниженню фрахтових ставок на великі судна, такі як панамакси, для азійських портів. У сегменті меншого тоннажу, такого як костери, хендісайзи та баржі, фрахтові ставки залишаються стабільними.

Джерело: propozitsiya.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *