Електронні аукціони на Prozorro.Продажі довели свою ефективність, – Роман Нейтер

Електронні аукціони на Prozorro.Продажі довели свою ефективність, – Роман Нейтер - INFBusiness

В жовтні минуло два роки з того часу, як надавати комунальні землі в оренду почали через електронні аукціони на державній платформі Prozorro.Продажі. За спостереженнями дослідників KSE Агроцентру, від початку земельних торгів на електронних аукціонах було успішно передано в оренду 3978 земельних ділянок комунальної власності сукупною площею 35,6 тис. га, що приносить громадам щорічно 335 млн грн доходу, розповів Роман Нейтер, дослідник KSE Агроцентру.

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на epravda.

І хоча ці землі займають невелику частку ринку оренди комунальної землі (головно через нестачу «вільної» землі), проте мають суттєвий вплив на ринок землі загалом.

По-перше, результати земельних торгів є публічними, а тому можуть виступати індикатором максимальних цін, які сільгоспвиробники готові сплачувати за оренду землі. По-друге, дані земельних торгів – важливий маркер загального стану справ в аграрному секторі.

Для оцінки результатів двох років електронних земельних аукціонів Роман Нейтер наводить три ключові показники.

  • Приріст ціни на земельні ділянки безпосередньо під час торгів. За весь час проведення земельних торгів на платформі Prozorro.Продажі середньозважена ціна оренди становить 9,4 тис. грн, при цьому стартова – лише 2,3 тис. грн за гектар. 
  • Прівняння онлайн-аукціонів з альтернативою – передачею землі в оренду за договірною процедурою. Так, середньозважена ціна оренди землі на онлайн аукціонах в серпні становила 8,4 тис. грн/га. При цьому середня ціна оренди гектара приватної землі в серпні складала лише 3,1 тисячу гривень. 
  • Порівняння земельних торгів на Prozorro.Продажі з земельними торгами, що відбувалися до цього. Ціна оренди на Prozorro.Продажі є на 175% вищою, ніж на офлайн-аукціонах, що відбувались до жовтня 2021 року. Якби вся комунальна земля, яка передавалась в оренду з 2015 року, “проходила” через цю платформу, громади отримували би додатково близько $64,5 мільйонів до своїх бюджетів кожен рік.
  • «Таким чином, після двох років функціонування земельних торгів на Prozorro.Продажі можемо зробити висновок, що: а) експеримент вдався і б) обраний дизайн системи земельних торгів є ефективним з точки зору максимізації ціни під час торгів», – робить висновок  Роман Нейтер.

    Джерело: propozitsiya.com

    No votes yet.
    Please wait...

    Залишити відповідь

    Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *