Технологія вирощування броколі у розсадний спосіб

Технологія вирощування броколі у розсадний спосіб - INFBusiness

Рослина броколі, яку ще називають спаржевою капустою (Brassica oleracea = Brassica sylvestris), — є різновидом добре всім відомої городньої капусти. Ця овочева культура є однорічним представником сімейства Капустяні.

На відміну від інших підвидів, у яких їстівними є листові пластини, у броколі в їжу вживають розкриті суцвіття. Цвітна капуста і броколі вважаються дуже близькими родичами. А точніше, броколі — це генетична попередниця цвітної капусти.

Спаржева капуста є гібридом, який з’явився на світ в 6—5 ст. до нашої ери в північно-східній області Середземномор’я. Протягом багатьох століть це рослина культивували тільки на території сучасної Італії. Слово broccolo з італійської мови перекладається як «квітконіс капусти» (brocco – відросток). У французькому трактаті «Загальна історія рослин» було знайдено найбільш рання згадка про даний гібрид, яке датується 1587 р. На територію Англії броколі потрапило на початку 18 століття, при цьому її називали в той час італійської спаржею. У тому ж столітті броколі починали вирощувати на території Америки, але особливої популярності у місцевого населення ця культура в той час не знайшла. Лише порівняно недавно в 20 столітті в Каліфорнії виникло товарне виробництво спаржевої капусти, з того самого часу США вважається найбільш великим виробником броколі. Не занадто сильно відстали в цій справі такі країни, як Китай, Індія, Ізраїль, Туреччина, Іспанія, Франція та Італія.

Броколі зовні дуже схожа з цвітною капустою, однак суцвіття у неї пофарбовані в зелений колір, а не в кремовий. У перший рік росту у спаржевої капусти стебло виростає у висоту до 0,6–0,9 метрів, на його вершині формується велику кількість сукулентних квітконосів, а їх вінчають бутони зеленого забарвлення, які зібрані в щільні групи. А вони своєю чергою входять до складу порівняно маленької пухкої головки. Таку головку вживають в їжу до того, як сформуються квітки. Рослина з пожовклими бутонами в їжу не використовується. Коли голівка буде зрізано, у цієї рослини формуються нові суцвіття з бічних бруньок. Завдяки цьому плодоношення броколі триває кілька місяців. В даний час спаржева капуста користується у городників такою ж великою популярністю, як і буряк, і червонокачанна, білокачанна капуста, морква та інші овочеві культури, які найчастіше вирощують на городах в середніх широтах.

Є два різновиди такої капусти: знайома багатьом форма калабрез — вона має щільні суцвіття і досить товстий стебло, а ще італійська форма (спаржева броколі) — у неї є велика кількість пагонів порівняно з маленькими голівками-суцвіттями.

Налічується приблизно 200 видів цієї рослини. По термінах дозрівання всі сорти поділяють на ранньостиглі, середні і пізні.

Вирощувати броколі і отримувати товарний урожай — не така вже й складна справа. Головне — щонайменше піддавати рослину стресовим умовам, особливо на етапі вирощування розсади, інакше вона буде пишно цвісти і давати дуже маленькі головки. Якщо так вийшло, що рослини починають зацвітати, сформувавши дрібні суцвіття, відразу зрізуйте і реалізуйте їх — великого врожаю великих головок уже не отримати.

А щоб отримати добрий урожай броколі, потрібно знати біологічні особливості цієї культури та деякі секрети її вирощування.

Якщо порівнювати цвітну капусту і броколі, то остання має чимало переваг. Отже, броколі:

 • вирізняється дуже високою морозостійкістю;
 • досить стійка до шкідливих комах;
 • високоврожайна і має ремонтантні здібності;
 • відрізняється невимогливістю до умов вирощування;
 • їстівними вважаються як суцвіття, так і молоденькі пагони (довжиною до 15 сантиметрів).

Біологічні особливості

Оптимальна температура для розвитку броколі – 16…23 °С. Дорослі рослини, в принципі, можуть витримувати заморозки до -7 °С, а ті, що тільки зійшли, — до -2 °С, але піддавати їх таким випробуванням не рекомендують, адже відхилення від оптимального температурного діапазону всього на 10 °С вгору або вниз істотно знижує врожайність і якість продукції. До ґрунтів ця культура не дуже вимоглива, хоча кислі ґрунти не переносить. А ось вологу дуже любить, тому бажано організувати часті помірні поливи.

Висів на розсаду в теплиці

На ранню продукцію броколі можна висівати з початку березня. Для цього необхідне високоякісне насіння (рекомендую гібриди Бесті F1, Баро Стар F1, Вавілон F1, Белстар F1, Грін Меджік F1, Батавія F1, Айронмен F1 та ін.), касети на 160 чарунок, високоякісний торф, а також теплиця, де розсада зростатиме.

Етапи сівби:

 • готуємо торф та змочуємо його, доводячи до потрібної консистенції;
 • рівномірно заповнюємо торфом касети і трохи його утрамбовуємо;
 • робимо в чарунках отвори на глибину 1 см;
 • кладемо в кожен отвір по одній насінині;
 • присипаємо отвори з насінням торфом;
 • опускаємо касету в спеціальну ванну з водою (рівень води – за висотою касети, температура – 20 … 23 ° С) для насичення торфу вологою;
 • переносимо касети на місце.
 • Технологія вирощування броколі у розсадний спосіб - INFBusiness

  Технологія вирощування броколі у розсадний спосіб - INFBusiness

  Технологія вирощування броколі у розсадний спосіб - INFBusiness

  Технологія вирощування броколі у розсадний спосіб - INFBusiness

  Технологія вирощування броколі у розсадний спосіб - INFBusiness

  Технологія вирощування броколі у розсадний спосіб - INFBusiness

  Технологія вирощування броколі у розсадний спосіб - INFBusiness

  Технологія вирощування броколі у розсадний спосіб - INFBusiness

  Температуру в теплиці підтримуємо на рівні 20 °С, а за появи масових сходів знижуємо вдень у сонячну погоду до 16 °С, у похмуру — до 14 °С, а вночі — до 9 °С. Це необхідно, щоб уникнути витягування розсади. Торф повинен бути трохи зволоженим, але не надто, інакше відразу почнеться розвиток хвороб.

  За появи першого справжнього листка починаємо проводити невеликі підживлення комплексними добривами.

  Висаджування розсади у відкритий ґрунт

  Розсада готова до висаджування через 30–40 днів після появи сходів, але за 10–12 днів до цього потрібно починати загартовувати її, відкриваючи фрамуги і торці теплиці, щоб адаптувати до польових умов.

  На відведеній під броколі ділянці готуємо ґрунт і вносимо в майбутні ряди добрива — нітроамофоску з розрахунку 200 кг/га. Оптимальні схеми висаджування — однорядна з міжряддями 80–60 см або двохрядна 100×40, відстань між рослинами в рядку — 30 см, густота стояння рослин — 45–50 тис./га. За промислового вирощування густота може сягати 120 тис./га, а відстань між рослинами переважно становить 30×30 см.

  Догляд за рослинами

  Відразу після висаджування розсади необхідно провести полив (дощуванням або крапельний), до того ж, що менший часовий розрив між цими агроприйомами, то краще. А як тільки-но ґрунт трохи підсохне, проводимо перше обприскування проти шкідників дозволеними до використаних в Україні препаратами, адже броколи часто пошкоджують капустяна муха, хрестоцвіті блішки, попелиці і совки. У подальшому такі обробки слід проводити кожний тиждень, але з початку формування суцвіть замість хімічних препаратів слід використовувати біологічні.

  До захворювань броколі досить стійка, але якщо порушується технологія вирощування і створюються сприятливі умови для патогенів, можливе ураження рослин чорною ніжкою, сірою гниллю і пероноспорозом. У таких випадках слід використовувати препарати згідно з Реєстром пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні.

  Технологія вирощування броколі у розсадний спосіб - INFBusiness

  Підкормки можна починати за другим поливом з упором на розвиток кореневої системи, тобто «давати» стимулятори росту коренів і більше фосфору. У подальшому важливо збалансувати рівний уміст у добривах азоту та калію, а частку фосфору зменшити. Борні добрива сприяють росту і розвитку стебел, а щоб не загнивав основний бутон, слід використовувати сульфат магнію.

  Поливи бажано проводити 2–3 рази на тиждень у невеликих кількостях, кожен раз разом із підживленням. Однак із початком утворення суцвіть внесення добрив потрібно поступово припиняти.

  Збирання врожаю

  Збирати головки броколі краще за все ранком, бажано відразу після полива. Зрізувати їх слід на відстані 10–12 см від розгалуження суцвіть, тут же загорнути в поліетиленову плівку й охолодити. Під час зберігання та транспортуванні також слід підтримувати прохолодні умови, адже за природної температури головки швидко втрачають тургор і в’януть. Через два тижні після збирання першого врожаю можна зрізати ще невеликі суцвіття з бічних пагонів.

  Важливо правильно визначити, які суцвіття вже потрібно зрізати, адже це залежить не від їхніх розмірів — іноді й невеликі головки готові до зрізу. Секрет простий: потрібно дивитися не в центр, а на краї суцвіття. Якщо квіткові бутони там збільшені в розмірах, на них з’являються жовті смуги, і вони, судячи по всьому, через пару днів розкроюються — значить, суцвіття достигло. Якщо квіточки по краях вже частково почали відкриватися, суцвіття перетримано, і зрізати його слід негайно. Якщо ж головка цвіте масово — ви спізнилися. Втім таку головку все рівно потрібно зрізати, і тоді через кілька тижнів з цієї ж рослини можна буде збирати суцвіття, які виростуть із пасинків.

  Технологія вирощування броколі у розсадний спосіб - INFBusiness

  Формування конвеєра

  Сіяти броколі на розсаду можна практично всю весну і частину літа, забезпечуючи тим самим конвейєр збору продукції. Останній термін висіву насіння — 1 липня. Але важливо пам’ятати, що за високих температур розсада розвивається погано, і краще висадити її з трьома або чотирма листочками на 20-й день, ніж тримати до останнього і втратити врожай, оскільки переросла розсада і температура вище 25 °С призводять до того, що суцвіття формуються рихлі.

  Вже за часів Стародавнього Риму броколі вважалася королевою капусти, тому що вона є володаркою цілющих властивостей. У складі цієї рослини містяться вітаміни групи B, вітаміни E, A, PP, K, C і U. В апельсинах і лимонах вітаміну С міститься менше, ніж в броколі, при цьому вітаміну U в ній практично стільки ж, скільки і в спаржі, відомо, що він прекрасно загоює виразки. Ще ця рослина містить чимало мікро – і макроелементи: калій, кальцій, магній, натрій, марганець, фосфор, залізо, цинк, селен і мідь, вона багата бета-каротином, хлорофілом, клітковиною, амінокислотами, білками, містить ізолейцин, лізин. Ще до її складу входить метіонін і холін, які не дають накопичуватися холестерину в організмі людини. Дані вітаміни і елементи потрібні людині для нормальної життєдіяльності, а в спаржевій капусті вони містяться в легко засвоюваному для організму вигляді.

  Ця рослина дуже корисна для людей, які страждають на цукровий діабет, тому що вона сприяє нормалізації інсуліну в організмі та захисту судинних стінок від пошкоджень, які утворюються через підвищений уміст цукру в крові. Людям, які проживають в регіонах із підвищеним радіаційним фоном, а також тим, хто постраждав від опромінення, фахівці рекомендують систематично вживати в їжу спаржеву капусту, тому що вона здатна очистити організм від вільних радикалів, шлаків та іонів важких металів. Ще ця рослина усуває набряклість, яка супроводжує целюліт, тому якщо вживати її регулярно, то з часом шкірні покриви стануть підтягнутими і гладенькими.

  Не так давно вченими проводилися дослідження, в результаті яких було з’ясовано, що до складу спаржевої капусти входить сульфорафан, який гальмує розвиток ракових клітин і є дуже ефективним у лікуванні таких захворювань, як рак молочної залози, сечового міхура, шкіри, яєчників і простати. У людей, які їли броколі приблизно двічі на добу, було відзначено призупинення росту пухлини. Але слід пам’ятати, що ця речовина входить до складу стебел і пагонів рослини, а в суцвіттях його немає.

  Саме завдяки таким характеристикам, броколі дуже популярна у світі, останніми роками набуває популярності й в Україні. І щоби встигати за потребами ринку, слід навчитися її вирощувати. За правильного вирощування врожайність броколі становить від 20 до 40 т/га — все залежить від підходу, агротехнології та досвіду вирощування.

  В. Свидерський

  Источник: www.propozitsiya.com

  No votes yet.
  Please wait...

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *