Контроль грибних хвороб кукурудзи на пізніх стадіях вегетації

Контроль грибних хвороб кукурудзи на пізніх стадіях вегетації - INFBusiness

Нанесення фунгіцидів на кукурудзу звичайним методом розпилення зверху є складнішим завданням, ніж обприскування дрібнозернових злаків. Особливо на пізніших стадіях розвитку, коли кукурудза досягає значної висоти, нижні органи рослини (наприклад, качани) можуть бути погано оброблені, оскільки більша частина фунгіциду, що застосовується, осідає на верхньому листі. Це ускладнює контроль плямистості листя кукурудзи, фузаріозної гнилі качана, стеблової гнилі і є приводом для прийняття комплексного підходу щодо обприскування.

Боротьба з грибними хворобами листя і колосу зернових культур часто ґрунтується на позакореневій обробці фунгіцидами, коли пестициди наносяться зверху. За цього способу обприскування використовують форсунки на горизонтальній штанзі, які вертикально розпилюють робочий розчин зверху вниз на культуру.

У дрібнозернистих зернових за допомогою такої техніки можна легко досягти таких важливих органів рослини, як колос, важливе для врожаю листя, яке розташоване близько до штанги обприскувача.

Однак обприскування кукурудзи фунгіцидами у такий спосіб має недоліки, особливо на пізніх стадіях розвитку (наприклад, під час цвітіння). У цей час ефективність обприскування кукурудзи досягає своєї межі, оскільки висота рослини різко збільшується зі збільшенням відстані між соплами на штанзі обприскувача та цільовим місцем обприскування, а також зі зростанням густини та кількості листя.

Деякі органи рослини, такі як головні качани, рудиментарні та нижні листки, розташовані під густим пологом верхніх, отримують менший обсяг застосовуваних фунгіцидів. Це характерно для несистемних продуктів (наприклад, багатовмісних інгібіторів), які діють лише як захисні засоби на поверхні рослини, де вони були нанесені до того, як було виявлено зараження.

З іншого боку, хороше покриття не менш важливе для системних фунгіцидів, які поглинаються рослиною в місці осадження і переміщуються в тканини рослини, завдяки чому вони можуть діяти захисним і особливо лікувальним чином, впливаючи таким чином на гриб-збудник після зараження.

В той же час місцево-системні фунгіциди перерозподіляються тільки на короткі відстані в тканинах рослини, тоді як інші системні фунгіциди, такі як тріазоли (наприклад, тебуконазол, протіоконазол), ширше транспортуються рослиною ксилемними судинами, тобто є акропетальними. Через висхідну транслокацію з транспіраційним потоком від точки входу ксилемомобільні продукти не можуть захистити глибоко розташовані органи рослин, недостатньо покриті нанесеним фунгіцидом. Лише деякі фунгіциди можуть частково транслокуватися базипетально у флоемі.

Проте листкові фунгіциди зазвичай застосовуються методом розпилення зверху вниз, що іноді призводить до значного накопичення активних інгредієнтів у верхніх частинах рослини, тоді як до нижніх частин, де також потрібний захист, фунгіцид практично не потрапляє. Саме тому обприскування зверху може бути недостатньо для адекватної боротьби з грибними патогенами, що вражають нижню частину рослини.

На відміну від цього, технологія підлисткового обприскування dropleg дає змогу досягти нижніх органів рослини кукурудзи фунгіцидом. Цей метод обприскування дає змогу розпилювати різні пестициди під пологом листя, наприклад, на ріпаку, сої, овочевих культурах тощо.

Порівняно з верхнім обприскуванням, тримачі форсунок кріпляться не до штанги обприскувача, а до нижнього кінця стійки, що обприскує, і являють собою подовжені еластичні тримачі форсунок, які вільно висять під штангою в пологах культури під час обприскування. Струмінь форсунок спрямований на ґрунт і в сторони. Але за такого обприскування від грибних інфекція недостатньо буде захищене верхнє листя.

Для максимальної боротьби з грибними хворобами кукурудзи краще забезпечити хороше покриття фунгіцидом по всій рослині кукурудзи, оскільки важливі грибні патогени, такі як види збудників плямистості листя, як Kabatiella zeae (очкова плямистість) та збудники гнилей Fusarium, здатні вражати різні частини рослини одночасно.

 

Контроль грибних хвороб кукурудзи на пізніх стадіях вегетації - INFBusiness

Kabatiella zeae є збудником очкової плямистості листя, поширеної хвороби у багатьох регіонах, де вирощується кукурудза. Її симптомами є невеликі, від 1 до 4 мм, округлі, жовтувато-коричневі некротичні плями, оточені червоно-коричневим кільцем із хлоротичною жовтою облямівкою (дуже нагадують око). Спочатку ці плями поодинокі, але потім поширюються далі листком і зливаються , що призводить до утворення великих ділянок некротизованої тканини.

Зараження може відбуватися протягом усього вегетаційного періоду, при цьому хвороба зазвичай дуже повільно прогресує в період ранньої вегетації до цвітіння, але потім набирає обертів. Найбільше хвороба проявляється на листках верхньої та середньої частин рослини. Захворювання викликає передчасне висихання листя, тому за високого тиску хвороби знижується врожай як зернової, так і кормової кукурудзи.

Гриби роду Fusarium викликають різноманітні гнилі качанів і стебел. Симптоми характеризуються білою або червоною зміною кольору з ознаками гниття на качанах і всередині стебла.

Разом із фузаріозними інфекціями в уражених тканинах накопичуються різні мікотоксини, що становлять значний ризик для здоров’я тварин та людини.

 

Контроль грибних хвороб кукурудзи на пізніх стадіях вегетації - INFBusiness

Через пізні прояви і розвиток зараження видами K. zeae і Fusarium у період вегетації, коли рослина кукурудзи вже досягла значної висоти з великою кількістю листя, вибір відповідної техніки та технології для застосування фунгіцидів набуває особливого значення для захисту різних органів рослини практично по всій висоті рослини з метою запобігання кількісних (обсяг урожаю) та якісних втрат (накопичення мікотоксинів).

У дослідженні німецьких вчених вивчалася ефективність різних методів обприскування фунгіцидами, а саме обприскування зверху та підлисткового способу, а також їхні комбінації для боротьби з K. zeae та Fusarium на фуражній кукурудзі шляхом внесення фунгіцидів під час цвітіння.

З цією метою у Північній Німеччині протягом року були проведені польові випробування в умовах природного зараження K. zeae та штучної інокуляції патогенами Fusarium. Щоб оцінити ефективність різних методів обприскування фунгіцидами, було проаналізовано ступінь важкості захворювання K. zeae, а також вихід сухої речовини та концентрації мікотоксинів Fusarium (DON, ZEN).

За підсумками випробувань завдяки комбінації обприскування зверху та підлисткового застосування важкість хвороби на верхньому листку була значно знижена, також спосіб допоміг зменшити зараження патогенами важливих для врожаю листків обгортки навколо головного качана. Відмінностей у виході сухої речовини між способами внесення виявлено не було, але порівняно з необробленим контролем показники виходу сухої речовини були значно вищими контролі.

 

Контроль грибних хвороб кукурудзи на пізніх стадіях вегетації - INFBusiness

Забруднення DON та ZEN було найефективніше знижено шляхом внесення під полог із використанням техніки опускання форсунок (dropleg). Така технологія дає змогу покращити захист нижніх органів рослин, особливо у високорослих культур.

За матеріалами https://www.mdpi.com/2077-0472/13/6/1269 (фото авторів: Тім Бірр, Андреас Тиллессен, Джозеф-Александр Веррет, Маріо Хаслер, Хольгер Клінк)

Источник: www.propozitsiya.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *