В Україні цього сезону через весняні заморозки фермери втратили до 90% врожаю персика – лише одна компанія біля Одеси недоотримала 120 тонн продукції на 7,2 млн грн. Через це полиці магазинів масово заповнять імпортні фрукти, вартість яких зростає і вже в середньому на 20-30% вища за вітчизняні.
Про це в інтерв’ю SEEDS розповів керуючий директор ТОВ “Грін Технолоджі ЛТД” Дмитро Остапенко. Через масштабні втрати у кісточкових фруктах держава не зможе задовольнити внутрішній попит в сезон липень–вересень.
За словами Остапенка, на полицях супермаркетів переважно з’явиться імпортна продукція – більше 90 % торговельної пропозиції. У саду біля Одеси перша хвиля заморозків пройшла з 7 до 13 квітня – фаза цвітіння була активною, і дерева втратили майже весь потенційний врожай.
Через теплову інверсію вночі поверхневі шари охолоджуються значно швидше, ніж верхні, що завдало колосальних збитків. Інші культури, як виноград, постраждали значно менше – там рослини ще не реагували на мінусову температуру.
Наприклад, системи захисту – вітрові машини або дощування, які стримують заморозки піднімаючи температуру на 5-7 °C, в Україні майже не використовуються. У західних країнах, серед яких Румунія та Польща, такі технології підтримують грантово й компенсують більшу частину витрат, що робить їх ефективними й доступними.
Для фермерів наявність лише кількох дерев, що дали врожай верхівками, перетворила витрати на обробку, полив і живлення у збитки. Активне використання аналітичних інструментів та технологій – тепер справа номер один, щоб уникнути повторення втрат у наступних сезонах.