Обсяги земельних торгів в Україні зменшуються другий місяць поспіль

Обсяги земельних торгів в Україні зменшуються другий місяць поспіль - INFBusiness

Обсяг продажу прав оренди комунальних земель на електронних аукціонах знижується з початку 2024 року.

Про це йдеться у новому аналітичному огляді ринку земель в Україні, підготовленому «KSE Агроцентр» спільно з Програмою USAID з аграрного та сільського розвитку (АГРО).

Фахівці зазначають, що після піку торгів у грудні 2023 року, коли було проведено 574 успішні аукціони з оренди 4,6 тис. га, обсяги земельних торгів зменшуються другий місяць поспіль. У лютому відбулось 327 торгів сукупною площею 2,5 тис. га. що на 27,6% та 38,0% відповідно менше від аналогічних показників січня 2024 року. 

«Частково такий вплив пояснюється зниженням кількості запланованих торгів, яка у лютому була на 21,4% меншою за січневі показники (і на 29,4% меншою за площею виставлених ділянок). Іншим чинником може бути сезонне коливання ринку оренди землі або відсутність вільних земель. Водночас ціни на оренду комунальних сільгоспземель на платформі «Prozorro. Продажі» залишились на рівні попереднього місяця — 8,6 тис. грн/га у лютому проти 8,7 тис. грн/га у січні 2024 року», — уточнюють дослідники. 

Водночас, як свідчать дані офіційного вебпорталу Мінфіну OpenBudget, у січні 2024 року завдяки обігу та використанню сільгоспземель до бюджетів громад було сплачено 3,3 млрд грн. Порівняно із січнем 2023 року такі доходи зросли на майже 564 млн грн (21%), частково компенсуючи зниження усіх інших податкових надходжень (-2,4 млрд грн, або -11%), спричинене, зокрема, переспрямуванням ПДФО, сплаченого військовими, із бюджетів громад до державного бюджету. Основними рушіями зростання зборів податків, пов’язаних із сільгоспземлями, є збільшення сплати орендної плати (+24% до рівня минулого року) та єдиного податку із сільгоспвиробників (+17%). 

«Одним із факторів, що спричинив таке зростання, є індексація НГО на 5,1%, що забезпечило вищі відрахування за єдиним та земельним податком, а також за мінімальним податковим зобов’язанням. Оренда комунальних сільськогосподарських земель приносить громадам найбільше доходів з-поміж податків, пов’язаних із землею. Так, у січні 2024 року сукупна сума орендних платежів склала майже 1,6 млрд грн, або майже половину бюджетних надходжень громад від обігу та використання сільгоспземель», — зауважив експерт «KSE Агроцентр», дослідник проєкту «Земля незламності» Ігор Піддубний.

У розрізі областей у січні 2024 року найбільше надходжень, пов’язаних із сільгоспземлями, надійшло до громад Дніпропетровської (631 млн грн), Одеської (349 млн грн) та Полтавської (230 млн грн) областей.

Источник: www.agroportal.ua

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *