Рішення уряду про зміну порядку розрахунку мінімальних експортних цін на деякі види агропродукції створює певні ризики для експорту.
Про це повідомив генеральний директор «Українського клубу аграрного бізнесу» (УКАБ) Олег Хоменко у блозі на Agrotimes.
На думку членів УКАБ, основним недоліком методологічного характеру є ніким та нічим не обґрунтована зміна у розрахунку референтних мінімальних експортних цін на окремі види товарів із застосуванням квантильного методу з п’ятого на десятий процентиль.
«На практиці це означає, що з квітня мінімальна експортна ціна буде вищою. Адже що вищий процентиль, яким передбачено виключення 10% нижчих цін, то більша кількість вищих цін залишається для розрахунку… Також ймовірно, що згодом уряд перегляне цей показник, і для обрахунку мінімальних експортних цін залишатиметься все більша кількість вищих цін», — пояснив Хоменко.
Він також зауважив, що тепер компаніям-експортерам слід пояснити своїм контрагентам, що в укладеному контракті варто збільшити ціни, оскільки інакше неможливо буде вивезти партію за кордон.
Хоменко зауважив, що Мінагрополітики відреагувало на звернення агробізнесу й запропонувало спільно знайти рішення. Тож аграрні асоціації надіслали пропозиції щодо удосконалення порядку.
Зокрема, УКАБ пропонуватиме коригувати розрахунок мінімальної експортної ціни, не тільки відштовхуючись від методу 10% процентилю, а й ураховуючи середньозважені ціни. Таким чином мінімальна експортна ціна має бути не більше, ніж 80% від середньозваженої. Цей підхід має кращу прив’язку до реальної ситуації на ринку й, на переконання членів УКАБ, є більш об’єктивним.
Друга пропозиція стосується більш швидкої реакції міністерства на ринкові зміни.
«Ми пропонуємо, щоб Мінагрополітики мало можливість оперативно втручатися в ситуацію й встановлювати мінімальні експортні ціни не раз на місяць, а раз на декаду, якщо вартість агропродукції впаде більш ніж на 10-20%», — додав Хоменко, зауваживши, що йдеться саме про право, а не обов’язок.
Водночас, за його словами, було б логічним орієнтуватись на торговельні майданчики тих країн, куди Україна експортує агропродукцію. Зокрема, Варшавську біржу, Euronext, MATIF тощо.
«Уряд запровадив режим експортного забезпечення з метою боротьби з так званим «сірим» експортом, і бізнес погоджується з цим: дуже важливо, щоб валютна виручка надходила в Україну в повному обсязі. Натомість агропідприємствам потрібен такий механізм формування мінімальних експортних цін, який би не заважав узгоджувати вартість продукції з контрагентами й вільно торгувати. Тож є сподівання, що агробізнес почують, і спільними зусиллями вдасться напрацювати зважений механізм формування мінімальних експортних цін», — підсумував гендиректор УКАБ.
Источник: www.agroportal.ua